Versija neįgaliesiems
Loading

Pažintis su klavesinu

Ramią vasario 6-osios pavakarę Kauno 1-osios muzikos mokyklos jaunieji pianistai, lydimi mokytojų ir smalsių tėvelių, rinkosi pagrindinėje miesto muzikos šventovėje – Kauno valstybinėje filharmonijoje. Čia vyko tradicinis kasmetinis edukacinis renginys fortepijono klasės mokiniams – „Susipažinimas su klavesinu“.

Jaukioje filharmonijos aplinkoje tvyrojo aristokratiška atmosfera. Prie jos sukūrimo prisidėjo mūsų jaunieji atlikėjai, pradžioje atsargiais piršteliais, nedrąsiai liesdami ypatingą muzikos instrumentą – 1638 m. meistrų Johanneso ir Andreaso Ruckersų pagaminto klavesino kopiją (jos originalas iki šiol yra saugomas muziejuje Antverpene). Pasirodo, šis gražuolis instrumentas, puoštas augalų motyvų ornamentais, visas yra rankų darbo!

Šį išskirtinį senovinį muzikos instrumentą, puikiai derantį prie sodrių filharmonijos interjero spalvų, susirinkusiems edukacinio renginio dalyviams pristatė fortepijoninės muzikos atlikėjas ir pedagogas Motiejus Bazaras. Jis supažindino su klavesinu, kitaip tariant „klavišiniu gnaibomuoju instrumentu“. Papasakojo šio muzikos instrumento atsiradimo istoriją, pristatė jo technines subtilybes.

Toliau pažintį su fortepijono pirmtaku klavesinu tęsė koncerto vedėja mokytoja Inga Baršauskienė.

Ar žinojote, kad XVI–XVIII a. klavesinas buvo ypač populiarus instrumentas Europoje? Ir kad klavesino apatiniai klavišai juodi, o viršutiniai balti? Viskas visiškai priešinga mums gerai pažįstamam fortepijonui. Tokia klaviatūros apdaila siejama su XVII a. Prancūzijoje vyravusiu galantišku stiliumi – juodmedžio klaviatūros fone labai dailiai atrodė grojančių damų balti piršteliai…

O gal žinojote, kad mūsų šalyje klavesinų atsiradimo istorija siekia XVII a.? Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikus, kai kunigaikščių ir didikų rūmų ansambliuose bei orkestruose buvo grojama klavesinais, o jais groti mokė iš kitų šalių atvykę mokytojai.

Galbūt esate girdėję, kad klavesinus (kaip ir barometrus) konstravo lietuvių grožinės literatūros klasikas Kristijonas Donelaitis?

Klavesinas labai skiriasi nuo fortepijono. Pirmiausia garso tembru ir garso išgavimo būdu. Taip pat kone perpus trumpesne klaviatūra. Ir – didžiausias netikėtumas – tos klaviatūros dvi! Tad koncertuodami jaunieji atlikėjai pagrįstai jaudinosi. Tačiau pagrojimas šiuo instrumentu suteikė nepaprastą patirtį išbandyti save girdint visai kitokį, aštrokai skaidrų senovinio instrumento skambesį.

Koncerte 24 fortepijono klasės mokiniai atliko baroko ir klasicizmo epochos kompozitorių kūrinius.

Skambėjo J. S. Bacho sukurti preliudai, invencijos, šokiai iš „Prancūziškų siuitų“, G. F. Hendelio senoviniai šokiai, J. Pachelbelio, J. Matesono, L. Mocarto šokiai, fugos ir fantazijos.

Koncerto pradžioje pasirodė puikiai tarpusavyje derančių instrumentų – fleitos ir klavesino – duetas: dešimtokė Liepa Elena Baublytė (mokytoja R. Derbutienė) su Miko Petrausko scenos menų mokyklos mokine Aurėja Lukšaite (mokytoja V. Adomavičienė) atliko baroko laikų kompozitoriaus L. Vinci sonatos D-dur Adagio dalį. Toliau sekė soliniai pasirodymai. Senovinės muzikos garsais klausytojus žavėjo antrokai Kotryna Dambrauskaitė (mokytoja R. Bimbaitė) ir Kamilė Pilipavičiūtė (mokytoja J. Snudaitienė), ketvirtokai Paulina Pėžaitė (mokytoja R. Bimbaitė), Kajus Kamarauskas (mokytoja R. Morkūnienė), šeštokė Laura Vismolekaitė (mokytoja Ž. Samulionienė), septintokas papildomo fortepijono mokinys Donatas Aleksandras Vasiliauskas (mokytoja R. Derbutienė) ir didžiulis būrys penktokų: Joringis Šiurkus ir Kotryna Kavaliauskaitė (mokytoja E. Matulionienė), Deimantė Ružinskaitė (mokytoja L. Liutkauskienė), Nida Ardzevičiūtė (mokytoja R. Derbutienė), Luknė Kalinauskaitė ir Barbora Razmislevičiūtė (mokytoja R. Žostautienė), Jokūbas Pelekevičius ir Ligita Jankauskaitė (mokytoja E. Sadauskaitė-Gerulienė), Indrė Valaitytė ir Joana Grybėnaitė (mokytoja L. Kepežinskienė), Emilija Daugėlė (mokytoja I. Baršauskienė), Sofija Rebeka Šimelytė ir Aleksandra Pundziūtė (mokytoja R. Rimkienė), Evelina Sedorenko (mokytoja Z. Sivakova), Patricija Abukauskaitė (mokytoja R. Bimbaitė), Mėta Samulytė (mokytoja V. Perednienė), Liepa Jachimavičiūtė (mokytoja R. Pečeliūnienė).

Tai buvo puiki galimybė prisiliesti ne tik prie muzikos, bet ir prie muzikos istorijos tolimos praeities. Kaip ir visuomet nuoširdus jaunųjų atlikėjų muzikavimas nepaliko abejingų klausytojų.

Dėkojame edukacinio renginio organizatoriams: direktoriaus pavaduotojai ugdymui R. Derbutienei, vyresniųjų fortepijono klasių vadovei R. Bimbaitei, mokytojoms I. Baršauskienei, J. Snudaitienei, S. Jermakovaitei už puikias idėjas ir mokinių motyvavimą tokiais išskirtiniais renginiais.

Taip pat reiškiame nuoširdžią padėką Kauno valstybinės filharmonijos kolektyvui už suteiktą galimybę surengti koncertą nuostabioje aplinkoje.

Parengė: vyresnioji fortepijono mokytoja Inga Baršauskienė
Nuotraukų autorė: Jolanta Snudaitienė


Savivaldybės biudžetinė įstaiga
"Kauno 1-oji muzikos mokykla"

Visos teisės saugomos © 2024

Tel: +370 37 422 834
Faksas: +370 37 422 834
Adresas: J. Gruodžio g. 25, LT-44289, Kaunas
Įmonės kodas: 190144649
El. Paštas: info@pirmamuzikos.lt

"... ir tik muzika suteikia gyvenimui spalvas" - Anonimas