AKORDEONO


Accord Class Head

Akordeonas – dar jaunas instrumentas. Kai jo prototipai vos ėmė reikšti pirmuosius muzikos garsus (pirmąją gana primityvią armoniką 1822 m. Berlyne pagamino muzikos instrumentų meistras Fridrikas Buschmanas; 1829 m. Vienoje, firmoje “Kirilas Demianas ir 4 jo sūnūs”, pagamintas panašus instrumentas jau pavadintas akordeonu), klasikiniai instrumentai jau buvo pasiekę apogėjų: puikavosi meniškai brandžių repertuarų gausa, susiformavusiais stiliais, gausiu būriu kompozitorių ir atlikėjų. Klasikinių instrumentų laimėjimai darė didžiulę įtaką ne tik pirmiesiems akordeonininkams, bet ir sparčiam armonikų tipo instrumentų tobulinimui. Daugelis entuziastų, gabių muzikantų bendradarbiavo su meistrais siūlydami jiems įvairiausius instrumento tobulinimo būdus ir variantus. Jau XIX a. antrojoje pusėje akordeonų gamyba sparčiai plito įvairiose šalyse, o XX a. pirmojoje pusėje buvo gaminami visai į dabartinius panašūs instrumentai, kurie ypač populiariais tapo Šiaurės Amerikoje, Kolumbijoje, Prancūzijoje, Brazilijoje.

Taip iš paprastos rankinės armonikos akordeonas tapo harmoningu, tobulu instrumentu, turinčiu puikias dinamines galimybes, platų diapazoną, orkestrines spalvas, daugiabalsiškumą, testinį ir dinamiškai kintantį garsą. Juo galima atlikti tiek homofoninius, tiek polifoninius kūrinius, akompanuoti atlikėjams, puoselėti tiek pramoginį, tiek rimtosios muzikos žanrą.

Akordeonas – solinis instrumentas. Jis turi temperuotą derinimą ir priklauso tai negausiai instrumentų grupei, kuriam, kaip ir fortepijonui, vargonams, arfai, nereikalingas akompanimentas. Šiuolaikiniai koncertiniai akordeonai – tai sudėtingos konstrukcijos ir mechanizmo instrumentai. Jų gamyba reikalauja ne tik vertingų medžiagų akustiniams mechanizmams, bet ir kruopštaus rankų darbo. Pagal sudėtingumą akordeono mechanizmas prilygsta fortepijonui.

Akordeono klasėje šiuo metu mokosi 83 mokiniai, kuriuos moko 7 mokytojai. Akordeono klasės mokiniai yra respublikinių ir tarptautinių konkursų Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje, Čekijoje, Vengrijoje, Austrijoje, Italijoje, Vokietijoje laureatai. Ne kartą apdovanoti LR Prezidento ir Kauno miesto mero padėkos raštais.

Tradiciniai akordeono klasės renginiai:  respublikinis akordeono muzikos festivalis „Laiko ritmu“, mokyklinis akordeono klasės mokinių etiudo konkursas, koncertai „Pirmieji pumpurai“, „Pasitinkant šv. Kalėdas ir Naujuosius metus“, „Motinos ir Tėvo dienai paminėti“,  koncertai-pašnekesiai „Susipažinkime su akordeonu“ vaikų darželiuose, mokyklose. Mokytojai ir mokiniai aktyviai dalyvauja tarptautiniame akordeonistų sąskrydyje „Su meile akordeonui“ Veisiejuose, tarptautiniame akordeonistų festivalyje seminare-praktikume „Palanga 2019“. Kiekvienais metais organizuojamos edukacinės-koncertinės kelionės „Pažinkime Lietuvą su muzika“.

MOKYTOJAI


Kauno 1-oji muzikos mokykla. Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos © 2019

"... ir tik muzika suteikia gyvenimui spalvas" - Anonimas