NUOTOLINIS UGDYMAS


Praktika be fortepijono instrumento


Nuo 2020 m. kovo 13 dienos iki 2020 m. kovo 27 dienos LR švietimo, mokslo ir sporto ministro Algirdo Monkevičiaus įsaku paskelbtos mokinių PAVASARIO ATOSTOGOS (vietoj 2020 m. balandžio 14 dienos – 2020 m. balandžio 17 dienos numatytų pavasario atostogų). Po mokinių PAVASARIO ATOSTOGŲ, dėl COVID-19 viruso sukeltos pasaulinės pandemijos, nuo 2020 metų kovo 30 dienos visoje Lietuvos Respublikoje mokinių ugdymas organizuojamas nuotoliniu būdų.

Jeigu pradinių ir  vidurinių mokyklų, gimnazijų nuotolinis ugdymas praktikoje yra taikomas jau ne vienerius metus, tai meninis ugdymas susiduria su naujais iššūkiais. Tai ypatingai specifinė sritis, kurioje nėra aiškių metodinių patarimų, tuo labiau praktinių pavyzdžių. Iš vienos pusės susiduriame su ypatingais sunkumais – srityje, kurioje, atrodo nuotolinis ugdymas neįmanomas, sukurti efektyvias priemones ir komunikacijos būdus, kuriais pasiektume teigiamų rezultatų. Tačiau iš kitos pusės, tai puiki terpė sukurti naujas MENINIO MUZIKINIO UGDYMO METODIKAS ir jas pagrįsti savo pedagogine praktika.

Šiame skyriuje pateikiame rekomendacijas Kauno 1-osios muzikos mokyklos mokiniams ir mokytojams, kaip galima organizuoti fortepijono pamokas neturint instrumento namuose, ar tiesiog, pačiam mokiniui, toliau palaikyti suformuotus grojimo fortepijonu įgūdžius. Nuotolinis mokymas paskelbtas nuo kovo 30 dienos, tad bet kokiu atveju tiek pirmus metus grojantys, tiek ir daugiau metų, mokiniai, kurie neturi instrumento, jau mažiausiai 6 mėnesius (skaičiuojant nuo rugsėjo) mokėsi groti fortepijonu. Tad pradiniai įgūdžiai turimi. Pagrindinis tikslas – išlaikyti įgytus grojimo  įgūdžius, tol, kol vėl atsiras galimybė gyvai muzikuoti fortepijonu muzikos mokykloje ar kur kitur.

Toliau yra pateikiamos rekomendacijos iš Kauno 1-osios muzikos mokyklos vyresniojo fortepijono mokytojo, Kauno technologijos universiteto Humanitarinių mokslų doktoranto Domanto Miliaus metodinės priemonės “PRAKTIKA BE INSTRUMENTO: GROJIMO ĮGŪDŽIŲ IŠLAIKYMAS BE TIESIOGINIO GROJIMO FORTEPIJONU” D. Milius, 2020.

Teorijos mokymasis


Nors muzikos teorija skamba ypatingai nuobodžiai, tačiau norint mokėti groti fortepijonu, pirmiausia reikėtų susikoncentruoti į teorines žinias, kadangi atėjus momentui, kuomet praktiškai sėsite groti, tuo momentu norėsite mėgautis pačiu procesu, kuris bus grįstas teorinėmis žiniomis. Jeigu pirmiausia sistemingai išmoksite muzikos teorijos pagrindus, tuomet vėliau galėsite mėgautis pačiu grojimu.

Ritmo pojūčio lavinimas yra labai svarbus, nesvarbu kokiu instrumentu mokotės groti. Pravartu mokytis skaičiuoti garsiai, žinoti teorinę dalį, kaip kokios vertės natas reikėtų skaičiuoti. Taip lengviau suvoksite melodiją ir ją bus lengviau išmokti mintinai.

Tad neturint instrumento namuose, mokytojai gali formuoti mokiniams užduotis iš MUZIKOS TEORIJOS (dinamika, intervalai, akordai, štrichai) bei RITMO POJŪČIO LAVINIMO.

  • Išmokus ir aiškiai apibrėžus, tarkime dinamikos ženklus, galime pasiūlyti mokiniui pasižiūrėti kokio nors muzikos kūrinio įrašą (com) ir atlikti užduotis: įvardinti ar nupiešti to kūrinio dinamikos kitimo grafiką, žemėlapį. Mokinys pajungęs mažiausiai tris savo pojūčių organus (klausą, regą – įrašo klausymas, žiūrėjimas / bei lytėjimą – piešimas) lavindamas smulkiąją motoriką (per piešimą), tuo pačiu išklausytų ir susipažintų su ne vienu muzikos kūriniu.
  • Užduotis RITMO POJŪČIO LAVINIMUI – mokinys galėtų klausytis / žiūrėti kitų muzikos kūrinių įrašus ir garsiai ir bandyti atspėti koks kūrinio metras, visaip bandydamas skaičiuoti tai iš 3/4, tai iš 4/8 ir panašiai. Kiekvieno mokytojo fantazija beribė.

Jei norite palaikyti ar suformuoti minimalius – mėgėjiškus grojimo fortepijonu įgūdžius, tam visada galime pasitelkti ir išmaniąsias technologijas. Yra sukurta daugybė programėlių (apps) skirtų bet kokiam laisvalaikio praleidimui, socialių ir švietimo tikslų tenkinimui. Ne išimtis ir grojimas fortepijonu. Tokias, grojimo fortepijonu programėles, kur kas sunkiau naudoti ant išmaniųjų telefonų dėl ekrano dydžio. Tačiau jos kur kas efektyvesnės ir lengviau naudojamos ant planšetinių ekranų. Nors tokios programos minimaliai tenkina grojimo fortepijonu įgūdžius ir jos nėra toks geras pakaitalas kaip nešiojama elektroninė klaviatūra, nes klavišai yra arčiau vienas kito, ir jūs nežinote kaip stipriai reikia nuspausti kiekviena klavišą telefono ar planšetės ekrane, kad jis nuskambėtų, tačiau tai tokios programos suteikia mobilumo ir praktikos galimybių, kurios nėra apribotos aplinkos ar energijos šaltinio (kaip elektroninės klaviatūros atžvilgiu). Su tokiom programėlėm išmaniajame telefone ar planšetėje galima praktikuotis ir tobulinti paprasčiausių rimtų suvokimą, natų išdėstymą, o kitos programėlės, visai neblogai gali išmokyti jus tam tikrų kūrinių. Neverta nerimauti dėl triukšmo, esant netinkamoje socialinėje aplinkoje, kadangi galima pasijungti ausines. Jūs galite išnaudoti laiką praktikai tiesiog ryte vykdami į pamokas, ar per pietų pertraukas.

8 programėlės, kurios gali padėti išmokti groti fortepijonu


Naudojantis ypač pažangiomis programėlėmis, išmokti groti fortepijonu tapo kaip niekad patogu ir prieinama (aišku savamoksliškame diletantiškame lygyje). Tokios, grojimo fortepijonu programėlės, jums padeda sutaupyti daugybę laiko ir pinigų, kuriuos teoriškai išleistumėte privačioms pamokoms. O jums – savamoksliam „pianistui“ suteikia galimybę mokytis savo tempu ir pagal savo tvarkaraštį. Remiantis STATISTA (The Statistics Portal for Market Data) duomenimis, iš viso yra daugiau kaip 3 milijonai įvairiausių programėlių „Google Play“ ir daugiau kaip 2.3 milijonai „Apple App Store“. Tai yra milžiniški skaičiai, todėl norėdami supaprastinti procesą, Jums pateikiame 8 geriausias programėles, skirtas mokytis groti fortepijonu, sąrašą (pateikdami šį sąrašą nesame susiję su jokios programėlės kūrimu ir negauname jokio užmokesčio siūlydami naudotis viena ar kita pateikta programėle).

FLOWKEY

Ši programėlė leis plėtoti naujas grojimo technikas ir tuo pačiu įtvirtinti jau įgytus grojimo įgūdžius. Programėlės vaizdo įrašai leis jums aiškiai vertinti rankų judesius grojant fortepijono klaviatūra. Programėlė sinchronizuota su daugybe profesionalių pianistų vaizdo įrašais iš youtube.com. Nemokamai programėlę rasite „iTunes App Store“.

PIANO MAESTRO BY JOYTUNES

Įdomu, kad „Apple“ šitą grojimo fortepijonu praktikos programėlę išrinko kaip geriausią švietimo programėlę. Programėlę sukūrė daugybę apdovanojimų laimėję programėlių kūrėjai „JoyTunes“. Pradėję naudotis programėle galite pajusti didelę pažangą grodami fortepijonu. Visame pasaulyje pianistai ir mokytojai ją naudoja kaip kaip vieną iš būtų praktikuotis groti fortepijonu. Nemokamai programėlę rasite  „iTunes App Store“.

PIANO QUIZ

Programėlė jus išmokys atpažinti muzikos natų aukštį ir trukmę. Čia pateikiama daugybė pratimų, kurie geriau padės perprasti muzikos teoriją. Platus pratimų pasirinkimas leis jums susikurti savus tikslus mokantis groti  fortepijonu. Nemokamai programėlę rasite  „iTunes App Store“.

SIMPLY PIANO BU JOYTUNES 

Ši programėlė skirta tiems, kurie ypatingai neturi laiko. Tai kasdieninės treniruotės, leidžiančios pradėti nuo pagrindų ir ir veiklą derinti prie savo dienotvarkės. Išmoksite groti vadovaudamiesi programėlės nurodymais. Geriausia šioje programėlėje – jos klausymo funkcija. Programėlė klausosi, kai grojate fortepijono klaviatūra, ir nurodo, ką ir kaip dar galima patobulinti. Nemokamai programėlę rasite „iTunes App Store“ ir „Google Play“.

MAGIC PIANO 

Jei norite pramokti groti fortepijonu, be fortepijono,  tai ši programa kaip tik jums! Nors „grojama“ tik jūsų telefone ar planšetiniame kompiuteryje, proceso metu vis tiek galima išmokti natų rašto, ritmo ir tempo. Geriausia šioje programėlėje yra žaidimo funkcija. Galite Nemokamai programėlę rasite  „iTunes App Store“ ir „Google Play“.

PIANO DUST BUSTER

Ši nuostabi programėlė veikia su bet kokiu tikru fortepijonu ar kita klaviatūra. Galite naudoti jutiklinį režimą, norėdami tiesiogiai groti savo išmaniajame įrenginyje arba gauti patarimus realiu laiku, leisdami programai visiškai belaidžiu būdu klausytis jūsų grojimo. Galite žaisti bet ką, pradedant klasika ir baigiant šių dienų hitais. Nemokamai programėlę rasite „iTunes App Store“.

PIANIST +

Jei norite mokytis groti fortepijonu jums priimtiniausiu laiku, tai ši programėlė kaip tik jums. Programėlė leidžia naudotis virtualia klaviatūra, sukurta imituoti tikrą fortepijono klaviatūrą. Turite galimybę slinkti klaviatūra ir įjungti autentišką vibracijos funkciją, kuri leidžia jaustis taip, lyg grotumėte tikru instrumentu. Nemokamas programėlę rasite „Google Play“.

YOUSICIAN IR PIANO TEACHER  

Abi programėlės yra ypač geros pradedantiesiems pianistams, nes jose yra pirštų padėties treniruotės, kurių trūksta kai kurioms kitoms programėlėms. Abi programėlės taip pat turi veiksmingas pamokas, skirtas mokytis skaityti muziką iš natų ir įvardinti įvairius klavišus bei akordus. Galite varžytis su draugais žaidimo režimu. Nemokamai abi programėles rasite „iTunes App Store“ ir „Google Play“.

Pateiktos programėlės, kurios padeda mokytis groti fortepijonu yra tik pradžia įgūdžių lavinime ir palaikyme. Tačiau jis niekaip neatstos gyvo ir tikro grojimo fortepijonu. Turint tiek daug pasirinkimo variantų, vienintelė sunki pramokti groti „pianinu“ dalis yra jums tinkamos programėlės pasirinkimas!

Popierinė klaviatūra


Grojimas fortepijonu nėra susijęs vien tik su tiesioginiu fiziniu veiksmu. Yra daugybė etapų, kurie įtakoja galutinė rezultatą – patį grojimo veiksmą. Neturint realaus instrumento, jūs galite klavišus nusipiešti ant popieriaus arba kartono lapo. Tai gali atrodyti vaikiška, tačiau tai padės išmokti natas.

Jei pasidarysite tikro dydžio popierinę klaviatūros versiją, galėsite pajusti tarpus tarp klavišų. Kai atsisėsite prie tikro fortepijono pianino, klavišus rasite daug lengviau. Tikra instrumento klaviatūra nebebus nepažįstama ar gąsdinanti. Tokia praktika nėra labai linksma bet pravarti ypatingomis situacijomis.

Būdai kaip praktikuotis groti fortepijonu be pačio fortepijono


Treniruokitės formuoti tinkamą plaštakos formą. Kai grojama fortepijonu, rankas reikia apvalias ir neįveržtas. Pabandykite laikyti kamuoliuką arba uždėti rankas ant savo kelių. Atkreipkite dėmesį, kaip jūsų pirštai švelniai lenkiasi, ir išmokite išlaikyti pirštus tokios formos. Taip pat atpalaiduokite riešus. Tam yra specialūs pratimai, kuriuos gali pateikti Jūsų mokytojas.

Atlikite pirštų ritmo pratimus. Pradedant nykščiu ir baigiant 5-uoju pirštu, bakstelėkite visus 5 pirštus taip, lyg grotumėte klavišus nuo C iki G garso. Kas trečią bakstelėjimą bakstelėkite ypač stipriai, kad sukurtumėte akcentuotą ritmą. Taip galite „groti“ pirštais aukštyn arba žemyn nuo nykščio iki 5-ojo  piršt ir atgal. Bakstelėkite taip greitai, kaip galite, išlaikydami akcento ritmą. Pakeiskite akcentuojamus intervalus ir pridėkite naujus akcentinius derinius, pavyzdžiui, pabrėždami kas antrą ir ketvirtą bakstelėjimą.

Išbandykite kombinuotus barbenimus į stalo paviršių. Pasirinkite skaičių kombinaciją, pavyzdžiui 1, 2 ir 5. Akcentuokite bakstelėjimą į stalo paviršių  nykščiu, 4-uoju pirštu ir ir 5 pirštu. Pakeiskite savo pirštų akcentinius derinius ir padarykite juos sudėtingesnius. Pabandykite bakstelėti taip greitai, kaip tik galite, nepadarydami klaidų.

Skirkite papildomai laiko praktikuojant ranką, su kuria nerašote. Gamų ir intervalų grojimo imitacijos ta ranka, gali ženkliai pagerinti jūsų koordinaciją ir miklumą. Be imitacinės grojimo praktikos ant stalo paviršiaus, galite pabandyti valyti dantis, šukuotis plaukus ir atlikti kitas užduotis nedominuojančia ranka.

Pabandykite sugroti visą kūrinį ant stalo paviršiaus, įsivaizduodami, kad stalo paviršius yra tikra fortepijono klaviatūra. Galite groti visą kūrinį arba iš natų arba mintinai, kaip tik įmanoma muzikaliau ir pilname meniniame išpildyme. Darykite viską, kad išgirstumėte kiekvieną natą ir jaustumėte, kaip jūsų pirštai užgauna tarsi fortepijono klavišus. Grojimas ant stalo paviršiaus yra puikus būdas palaikyti kūrinio formą per raumenų atmintį. Nepaisant to, kad negrojate tikra fortepijono klaviatūra, jūs vis tiek praktikuositės išlaikyti tinkamą kūrinio tempą ir ritmą.

Tokios būtų pagrindinės rekomendacijos. Tačiau kiekvienas fortepijono mokytojas pasitelkęs fantaziją gali sugalvoti daugybę kitų variantų. Nebijokite eksperimentuoti ir orientuoti ugdymo veiklą, šiuo ypatingu periodu, ne tiesiogiai į grojimo fortepijonu imitaciją, bet į platesnį mokinio įgūdžių lavinimą per lytėjimo, smulkiosios technikos lavinimo pratimus ir veiklas. Nestandartinės situacijos ir laikai reikalauja nestandartinių sprendimų. Būkite ryžtingi, tikėkite veiklos naudingumu ir sėkme bei drąsiai eksperimentuokite.

SVARBU – Informacija parengta remiantis Domanto Miliaus metodine priemone “PRAKTIKA BE INSTRUMENTO: GROJIMO ĮGŪDŽIŲ IŠLAIKYMAS BE TIESIOGINIO GROJIMO FORTEPIJONU”, 2020. Informacijos pasisavinimas ar naudojimas nenurodžius informacijos AUTORIAUS IR ŠALTINIO užtraukia TEISINĘ ATSAKOMYBĘ, kurią apibrėžia LR autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas.


Savivaldybės biudžetinė įstaiga
"Kauno 1-oji muzikos mokykla"

Visos teisės saugomos © 2024

Tel: +370 37 422 834
Faksas: +370 37 422 834
Adresas: J. Gruodžio g. 25, LT-44289, Kaunas
Įmonės kodas: 190144649
El. Paštas: info@pirmamuzikos.lt

"... ir tik muzika suteikia gyvenimui spalvas" - Anonimas