Versija neįgaliesiems
Loading

IV-asis tarptautinis konkursas-festivalis „Edelweiss 2021“

Prieš penkerius metus prasidėjusi konkurso „Edelweiss“ istorija visus jos veikėjus praturtino neužmirštama patirtimi. Ketvirtojo tarptautinio konkurso ir festivalio Vienoje, Austrijoje ištakose – mokytojos Rasos Derbutienės idėja surengti koncertą Austrijos sostinėje. Drąsus užmojis įgavo netikėtą pagreitį: koncertas virto konkursu, o organizatoriais – internacionali bičiuliška draugija. Pirmasis, o po to antrasis ir trečiasis „Edelweiss“ vyko po lietuvių bendruomenės Austrijoje sparnu.

Aktyviai, patarimais ir patirtimi, organizuojant konkursą padėjo Antalijos (Turkija) konservatorijos docentas Samir Mirzoev.

Konkurso „krikštamotė“ – Kauno 1-osios muzikos mokyklos direktoriaus pavaduotoja Rasa Derbutienė bei direktorius Mindaugas Labanauskas visada buvo pagrindiniai konkurso rėmėjai, rūpinosi prizinėmis taurėmis ir konkurso spaudiniais.

Nuo pat pradžių konkursą aktyviai palaikė ir kūrė Varėnos Jadvygos Čiurlionytės meno mokykla bei dailės skyriaus mokytojai Sigutė Cironkienė ir Vytautas Černiauskas, parengę konkurso atributikos ir diplomų projektus.

2021 metais „Edelweiss“ startavo kaip savarankiškas projektas. Nuo šiol jį rengia tarptautinė kutūros unija (Internationale Kultur Union) IKU „Edelweiß“ Vienoje. Kultūros unija vienija konkurso bičiulius ir yra atvira kitų renginių vaikams ir jaunimui organizavimui. Uniją įkūrė pagrindiniai konkurso koordinatoriai Austrijoje Lina ir Harald Schratter.

Išskirtinis „Edelweiss“ bruožas – siekimas išnaudoti ugdomąjį psichologinį ir pedagoginį konkurso potencialą. Kaip tik dėl to čia visada buvo gausu prizų, dalyvius siekta vertinti už individualius pasiekimus ir stengtąsi maksimaliai sumažinti konkurenciją tarp vaikų. Juk, žvelgiant iš ilgalaikės perspektyvos, laimėjimai ir pastangos išlieka reikšmingi, jei nesužeidžiama jauno žmogaus savivertė, nelieka apmaudo ar pralaimėjimo jausmo. Vaikystė yra kaip tik tas laikas, kai dvasia grūdinama pozityviais išgyvenimais, entuziazmu ir noru siekti kažko daugiau; taip pat – tai smalsumas patirti ir išbandyti savo galimybių ribas. Pagaliau, net jei muzikavimas netampa profesija, jis turėtų tapti ta gyvenimo dalimi, kuri teikia priebėgą ir pakrauna gera energija.

Ir vis tik, konkursas lieka konkursu: čia dirbo tarptautinė vertinimo komisija, kurios sprendimai suteikia reikšmingumo pasiektam rezultatui. Žiuri darbui vadovavo muzikologijos mokslų daktaras, Antalijos konservatorijos ir Baku muzikos akademijos docentas Samir Mirzoev. Kasmet komisijos sudėtis šiek tiek keičiasi. Šiemet joje dirbo Vienos Muzikos ir Vaizduojamųjų menų universiteto docentė Veronika Kopjova; mokytoja ekspertė, Kauno 1-osios muzikos mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Rasa Derbutienė; docentė, privačios muzikos mokyklos Freiberge (Vokietija), įkūrėja, „Hello Piano“ pradžiamokslio ir metodikos autorė, visame pasaulyje garsi pedagogė Irina Mints; mokytoja ekspertė, Kauno krašto fortepijono mokytojų draugijos pirmininkė Violeta Jucevičienė; Kauno J. Naujalio muzikos gimnazijos mokytoja Eglė Kirkaitė.

Dėl karantino teko atšaukti konkurso perklausas Vienoje, todėl šiųmetinis konkursas „Edelweiss“ vyko virtualiai.

Komisijos narių darbą, jiems esant skirtingose šalyse, palengvino tai, kad didžioji muzikos ekspertų dalis jau yra dirbę kartu ir jiems nebuvo sudėtinga priimti bendrus sprendimus.

Aukštesniosios muzikos mokyklos, muzikos gimnazijos, specializuotos sustiprinto ruošimo muzikos mokyklos varžėsi atskirai, A+ , B+, C+ kategorijose.

Grand Prix prizais buvo pažymėti: A2 kategorijoje – KARINA KOSTINA (mokytoja Jekaterina Rostovtseva, Talinas, Estija); A3 kategorijoje – EMILY-NOELLE WEBER (mokytoja Marina Kvetnaya, Augsburgas, Vokietija); A4 kategorijoje – MATAS NIAURA (mokytoja Irena Meldaikienė – Irenos Meldaikienės studija, Anykščiai); B4 kategorijoje – AISTĖ ir ELZĖ DEMJANOVAITĖS (mokytoja Daiva Uždravė, Kaišiadorių meno mokykla).

A3+ kategorijoje – LINA ABUKAUSKAITĖ (mokytoja Neringa Puišytė, Nacionalinė M. K. Čiurlionio menų mokykla, Vilnius).

Atskirai norisi pažymėti festivalį, kuris įvyko ir gyvai, ir virtualiai. Visi „online“ dalyvių pasirodymai buvo patalpinti platformoje Padlet, už juos buvo galima balsuoti ir rinkti savo favoritus. Publikos sprendimu, žiūrovų simpatijų prizus pelnė: AUSTĖJA KATČENKAITĖ, EVIJA BURAITĖ (mokytoja Ilona Bieliukienė, Druskininkų M. K. Čiurlionio meno mokykla); SAULĖ VALENTINAVIČIŪTĖ (mokytoja Ieva Miškinienė, koncertmeisterė Agnė Zavistanavičiūtė, Vilniaus chorinio dainavimo mokykla „Liepaitės“); ELIJUS PETKUS (mokytoja Laura Baranauskienė, Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro Bridų filialas); UGNIUS BONDOREVAS (mokytoja Vilma Grigaitienė, Lazdijų meno mokykla); FAUSTA CIKATAVIČIŪTĖ (mokytoja Diana Kaziulytė, Vilniaus muzikos mokykla „Ugnelė”); ADRIJA BUDNIKAITĖ (mokytoja Diana Kalpokaitė, Panevėžio muzikos mokykla).

Ypač džiugina tai, kad didelė dalis festivalio dalyvių pasirodymų buvo tikrai aukšto lygio ir nenusileido konkursiniams. Tik konkurso formatas (konkursas skirtas pianistams) nulėmė jų dalyvavimą festivalyje.

Nors gruodžio pradžioje planuotas „Edelweiss“ neįvyko dėl Austrijoje paskelbto karantino, gruodžio 23 dieną, 16:30 Kaisersalėje, Vienoje, vis tik įvyko festivalio koncertas, kuriame dalyvavo 16 pianistų iš Austrijos ir Turkijos. Festivalio koncerto dalyvius pasveikino Vienos universiteto dėstytoja Veronika Kopjova. Ji pakvietė festivalio dalyvius įsidrąsinti ir kitąmet jėgas išbandyti konkurse bei pažymėjo, kad konkursas „Edelweiss“ populiarina lietuvišką klasikinę muziką užsienyje. Linkėdama konkurso organizatoriams ir dalyviams „žydėti“ nepaisant sunkumų, Veronika atliko Stasio Vainiūno kūrinį „Pakalnutės žydi“ iš ciklo „Gimtinės pievos“.

Iš viso IV-ajame tarptautiniame konkurse ir festivalyje „Edelweiss 2021“ dalyvavo 245 vaikai ir jaunuoliai iš 10 šalių: Lietuvos, Austrijos, Azerbaidžano, Turkijos, Vokietijos, Lenkijos, Estijos, Italijos, Ukrainos, Rusijos.

Parengė: IKU „Edelweiß“ vadovė, konkurso direktorė Lina Schratter


Savivaldybės biudžetinė įstaiga
"Kauno 1-oji muzikos mokykla"

Visos teisės saugomos © 2024

Tel: +370 37 422 834
Faksas: +370 37 422 834
Adresas: J. Gruodžio g. 25, LT-44289, Kaunas
Įmonės kodas: 190144649
El. Paštas: info@pirmamuzikos.lt

"... ir tik muzika suteikia gyvenimui spalvas" - Anonimas