Aistė Merfeldaitė groja J. S. Bach

Vokiečių kompozitorius Johanas Sebastianas Bachas (1685-1750) – vienas iš svarbiausių baroko epochos bei visų laikų kompozitorių, padėjęs pamatus visai polifonijos sistemai ir tolimesniam jos vystymuisi. Parašė apie 1000 kūrinių, kūrė daug bažnytinės, klavyrinės, vargoninės, orkestrinės, kamerinės muzikos, bei vokalinių – instrumentinių kūrinių. Keletas iš gausybės kompozitoriaus kūrinių: daugiau kaip 400 fugų, mišios h-moll, 2 tomai „Gerai temperuoto klavyro“, prancūziškos ir angliškos siuitos, partitos, „Goldbergo variacijos“, 6 Brandenburgo koncertai, „Pasija pagal Matą“, tokata ir fuga d-moll – tai tik maža dalis iš reikšmingiausios kompozitoriaus kūrybos.

J. S. Bachas laikomas klavyrinio koncerto pradininku. Nors dauguma kompozitoriaus koncertų klavyrui yra koncertų smuikui transkripcijos, tačiau būtent Bachas šiais kūriniais išaukštino klavyrą kaip koncertinį instrumentą. Viso kompozitorius parašė 15 klavyrinių koncertų: 7 vienam klavyrui su orkestru, 3 dviems, 2 trims ir 1 keturiems klavyrams su orkestru (pastarasis A. Vivaldi koncerto keturiems smuikams ir orkestrui transkripcija). Taip pat du koncertus klavyrui, fleitai ir smuikui, kuriuose klavyras atlieka solo partiją, tai koncertas a-moll, BWV 1044, bei vienas iš garsiųjų Brandenburgo koncertų nr. 5, D-dur, BWV 1050.

Kurdamas klavyrinius koncertus, J. S. Bachas rėmėsi savo bei A. Vivaldi kūryba rašydamas kūrinių transkripcijas. Žymusis J. S. Bacho koncertas klavyrui ir orkestrui d-moll, BWV 1052, sukurtas 1738 metais, taip pat yra panašus į A. Vivaldi koncertą smuikui D-dur, RV 208, kurio transkripciją vargonams (C-dur, BWV 594) Bachas parašė kiek anksčiau. Koncertas d-moll, BWV 1052 parašytas trijų dalių – Allegro, Adagio, Allegro ir yra pirmasis iš J. S. Bacho klavyrinių koncertų. Skirtas atlikti klavyrui ir barokiniam styginių orkestrui – dviems smuikams, altui, violončelei ir continuo.

Didžiojo baroko genijaus J. S. Bacho koncertu klavyrui ir orkestrui d-moll, BWV 1052 galėjome mėgautis Kauno 1-osios muzikos mokyklos koncerte „Jaunieji talentai ir VDU kamerinis orkestras“, kuriame koncerto I-osios dalies Allegro solo partiją fortepijonu atliko dvyliktos klasės mokinė AISTĖ MERFELDAITĖ. Pianistė yra dalyvavusi daugybėje tarptautinių ir respublikinių konkursų ir tapusi jų laureate.

Ryškiausi AISTĖS laimėjimai: 2014 m. tarptautinis konkursas Prancūzijoje „Grand concours international de Piano“ – I vieta; 2017 m. tarptautinis konkursas Sankt Peterburge „Triumf“ – I vieta; 2018 m. respublikinis fortepijoninių ansamblių ir koncertmeisterių konkursas „Akcentai“ – I vieta; 2018 m. tarptautinis konkursas „Art-Panorama Baltika“ solo kategorijoje – I vieta, ansamblių kategorijoje – I vieta; 2019 m. II-asis respublikinis konkursas „Crescendo“ – specialusis prizas už šiuolaikinio kūrinio atlikimą; 2019 m. II-asis tarptautinis konkursas „Trofeo musicale“ – II vieta; 2019 m. tarptautinis konkursas „Magnus royal youth international competition“ – II vieta; 2020 m. I-asis respublikinis konkursas „Muzika@” – II vieta.

Nuostabiu debiutiniu pasirodymu su VDU kameriniu orkestru džiaugiasi pianistė AISTĖ MERFELDAITĖ: Muzikos mokykloje mokausi jau dvyliktus metus, todėl muzika man tapo tarsi antri namai. Galimybė groti su orkestru yra bene geriausia dovana, kurią galėjau gauti iš administracijos paskutinių mokslo metų muzikos mokykloje proga. Be to, kūrinys, kurį pasirinkau man taip pat turi sentimentalią reikšmę, nes J. S. Bachas yra vienas iš kompozitorių, kurio kūrinius groju, nagrinėju ir klausausi jau nuo pat pirmos klasės. Todėl kompozitoriaus kūryba man labai pažįstama ir artima. J. S. Bachas savotiškai įprasmina mano kelią muzikos mokykloje: nuo lengvučių arijų iki koncerto, skirto fortepijonui ir orkestrui.

Džiugiais koncerto įspūdžiais dalijasi Aistės mokytoja ekspertė JOVITA VAIČIULIENĖ: Kai prisimenu Aistės atėjimą į savo fortepijono klasę, tai buvo mažutė miela mergaitė, kuriai sunkiai sekėsi ritmo užduotys, sudėtinga buvo muzikuoti… Tačiau savo begalinio darbštumo, žingeidumo, užsidegimo, ryžto dėka – dabar ji groja Kauno valstybinėje filharmonijoje, kaip viena iš geriausiųjų Kauno 1-osios muzikos mokyklos mokinių! Tai buvo kažkoks nerealus jausmas klausant jos, kaip ji muzikuoja, interpretuoja kūrinį, o tuo pačiu prisimenant ir žinant, kiek daug buvo dirbta, vėl ir vėl nenuleidžiant rankų. Aistė yra pavyzdys, kad niekada negalima „nurašyti“ vaiko žodžiais: „muzika – ne jam/jai“.

Ypatingai džiaugiuosi šia savo mokine, jos pastangos ir pasiekimai buvo įvertinti įvairiausių konkursų, festivalių prizinėmis vietomis, diplomais, padėkomis. O tai, kad ji paskutiniaisiais savo mokymosi metais galėjo atlikti J. S. Bacho koncertą, kartu su VDU kameriniu orkestru, tai nuostabi dovana iš mokyklos administracijos.

Parengė: vyresnioji akompaniatorė, mokytoja Silvija Jermakovaitė

Naudoti šaltiniai:

Grigaitienė L. „Didieji muzikos genijai. Johanas Sebastianas Bachas“. Metodinė mokomoji priemonė, 2020. Kaunas, Kauno 1-oji muzikos mokykla, Kauno krašto fortepijono mokytojų draugija

https://www.muzikusajunga.lt/garso-irasu-galerija/johann-sebastian-bach-klavyriniai-koncertai

https://www.henle.de/media/foreword/1380.pdf

https://www.juilliard.edu/sites/default/files/4.24_bach_harpsichord_concertos.pdf

https://www.millertheatre.com/explore/program-notes/bach-piano-concertos


Savivaldybės biudžetinė įstaiga
"Kauno 1-oji muzikos mokykla"

Visos teisės saugomos © 2025

Tel: +370 37 422 834
Faksas: +370 37 422 834
Adresas: J. Gruodžio g. 25, LT-44289, Kaunas
Įmonės kodas: 190144649
El. Paštas: info@pirmamuzikos.lt

"... ir tik muzika suteikia gyvenimui spalvas" - Anonimas