Įgyvendinant Mikkeli muzikos instituto Erasmus+ projektą „Rohkeutta kansainvälisyyteen“ („Drąsos tarptautiškumui“, projekto numeris 2025-1-FI01-KA122-SCH-
Šio Erasmus+ trumpalaikio mobilumo projekto mokyklinio ugdymo srityje veiklos Kaune tapo svarbia Lietuvos ir Suomijos jaunųjų muzikantų bendradarbiavimo patirtimi. Mokiniai kartu repetavo, ruošė bendrą koncertinę programą, bendravo anglų kalba, susipažino su skirtingomis muzikinio ugdymo tradicijomis ir 2026 metų gegužės 8 dieną kartu pasirodė tarptautiniame styginių instrumentų muzikos koncerte Kauno arkivyskupijos konferencijų salėje.
Pirmąją viešnagės dieną, gegužės 7-ąją, suomių muzikantai atvykę į Kauną, po pietų svečiavosi Kauno 1-ojoje muzikos mokykloje, kur Giedriaus Kuprevičiaus koncertų salėje vyko pirmoji bendra Lietuvos ir Suomijos jaunųjų stygininkų repeticija.
Joje Kauno 1-osios muzikos mokyklos Styginių instrumentų orkestras ir Mikkeli muzikos instituto Vilhonkatu kamerinis orkestras rengė bendro pasirodymo kūrinius.
Po pirmosios repeticijos Kauno 1-osios muzikos mokyklos trečiojo aukšto salėje vyko Lietuvos ir Suomijos muzikantų susipažinimas, kur Kauno 1-osios muzikos mokyklos direktoriaus pavaduotojas ugdymui dr. Domantas Milius pristatė mokyklą, jos veiklą, tarptautinius projektus ir muzikinio ugdymo kryptis. Po to Kauną ir Lietuvą ypač profesionaliai bei interaktyviai pristatė jaunieji smuikininkai Nojus Gidra, Vaiva Vaičenonytė, Patricija Žebuolytė ir Goda Poškaitytė. Susitikimo metu svečiai turėjo galimybę pabendrauti su mokyklos bendruomene, paragauti lietuviško šakočio, pasidalinti pirmaisiais įspūdžiais ir aptarti kitos dienos veiklas.
2026 metų gegužės 8 dieną veiklos tęsėsi: ryte vyko repeticijų tęsinys orkestrinėje salėje, kurioje dalyvavo Vilhonkatu kamerinio orkestro muzikantai. Po repeticijos svečiai pietavo, o vėliau dalyvavo pažintinėje išvykoje po Kauno senamiestį. Gidė Deimantė susipažindino svečius su miesto istorija, lietuvių kultūra ir Kauno architektūrine aplinka.
Svarbiausias viešnagės akcentas buvo tarptautinis styginių instrumentų muzikos koncertas, vykęs 2026 metų gegužės 8 dieną Kauno arkivyskupijos konferencijų salėje – čia įspūdingą koncertą pradėjo Kauno 1-osios muzikos mokyklos Styginių instrumentų orkestras, vadovaujamas mokytojos ekspertės Kristinos Katavičiūtės.
Mūsų mokyklos jaunieji stygininkai atliko tris kūrinius: Franz Lehár muzikines temas iš operetės „Die lustige Witwe“, Harry Gregson-Williams muziką iš filmo „The Chronicles of Narnia“ ir John McLeod kūrinį „Encore – Feudlin’ Fiddles“.
Antrojoje koncerto dalyje scenoje pasirodę svečiai iš Suomijos – Vilhonkatu kamerinis orkestras, kuris, vadovaujamas dirigento Olli Helske, atliko Pehr Henrik Nordgren kūrinį „Pelimannimuotokuvia“ / „Portraits of Country Fiddlers“, kurį sudaro keturios dalys: „Näpsyttäjä“ / „The Plucker“, „Tuumiskelija“ / „The Thinker“, „Vanhan miehen menuetti“ / „The Old Man’s Minuet“ ir „Pelimannin elämänkappale“ / „The Fiddler’s Favourite Tune“. Taip pat skambėjo Armas Järnefelt kūrinys „Berceuse“, Toivo Kuula kūrinys „Sanaton laulu“ / „Chanson sans paroles“, kuriame smuiko solo atliko Siiri Vauhkonen, Michal Šupák kūrinys „Tuoll’ on mun kultani“ ir du Antonín Dvořák kūriniai – „Slavonic Dance“, op. 46, numeris 8 ir „Slavonic Dance“, op. 46, numeris 1.
Svečiai iš Suomijos pasirodė itin profesionaliai ir įtaigiai!! Jų programoje išryškėjo aiški ansamblinė drausmė, tembrinis vientisumas, muzikinis lankstumas ir brandus požiūris į sceninį atlikimą. Suomijos jaunųjų muzikantų repertuare susijungė šiaurietiškos muzikos santūrumas, liaudiškų charakterių gyvumas, lyrinis jautrumas ir energingas šokio pulsas. Šis pasirodymas buvo vertinga patirtis ir Kauno 1-osios muzikos mokyklos mokiniams, kurie turėjo galimybę iš arti pamatyti, kaip kitoje šalyje ugdomas kamerinis muzikavimas, sceninė kultūra ir atsakomybė už bendrą orkestro rezultatą.
Koncerto pabaigoje abu kolektyvai susijungė į vieną bendrą Lietuvos ir Suomijos jaunųjų muzikantų orkestrą. Ši koncerto dalis tapo ryškiausiu visos viešnagės meniniu ir edukaciniu akcentu.
Jungtiniam orkestrui dirigavo abu dirigentai – Olli Helske ir Kristina Katavičiūtė. Bendrame pasirodyme buvo atlikti keturi kūriniai: Antonín Dvořák „Carnival Overture“, Jean Sibelius „Andante festivo“, Jean Sibelius „Impromptu“ ir Juozas Naujalis „Svajonė“.
Ypač prasmingai koncerte suskambo Jean Sibelius kūriniai, sujungę Suomijos muzikinę kultūrą su Lietuvos klausytojų auditorija. Tuo tarpu Juozo Naujalio „Svajonė“ tapo jautriu lietuviškos muzikos ženklu, leidusiu svečiams iš Suomijos prisiliesti prie Lietuvos muzikos tradicijos. Tokie repertuaro pasirinkimai suteikė koncertui ir meninę, ir kultūrinę vertę: scenoje susitiko ne tik du orkestrai, bet ir dvi muzikinės aplinkos, dvi ugdymo patirtys, dvi kultūros. Po paskutinio kūrinio pilna žiūrovų salė jungtiniam Lietuvos ir Suomijos jaunųjų muzikantų orkestrui plojo atsistojusi!!
Šis Erasmus+ projekto susitikimas parodė, kad tarptautinis muzikos mokyklų bendradarbiavimas gali būti labai prasmingas. Jis suteikė mokiniams galimybę suprasti, kad muzika yra ne tik individualus pasirengimas, bet ir gebėjimas būti bendro proceso dalimi. Grojimas jungtiniame orkestre ugdo dėmesį, atsakomybę, sceninę ištvermę, pasitikėjimą savimi ir pagarbą kitam atlikėjui. Tai patirtis, kurią mokiniai išsineša ne tik kaip koncertinį prisiminimą, bet ir kaip svarbų savo muzikinio augimo etapą.
Ne mažiau svarbi buvo ir kultūrinė šios viešnagės dalis. Suomių jaunieji muzikantai susipažino su Kaunu, Kauno 1-osios muzikos mokyklos aplinka, Lietuvos muzikos mokyklų veikla ir mūsų mokyklos bendruomene. Lietuvos mokiniams ši viešnagė taip pat buvo galimybė bendrauti su bendraamžiais iš kitos šalies, patirti tarptautinio projekto atmosferą ir pamatyti, kad muzikinis bendradarbiavimas gali tęstis ne tik scenoje, bet ir per neformalų bendravimą, bendras repeticijas, pasidalintas patirtis bei naujus profesinius ryšius.
Nuoširdžiai dėkojame Mikkeli muzikos instituto Vilhonkatu kamerinio orkestro dirigentui Olli Helske už profesionalų bendradarbiavimą, jautrų muzikinį vadovavimą, atsakingą pasirengimą ir prasmingą Suomijos jaunųjų muzikantų atvykimą į Kauną!!
Dėkojame visam Vilhonkatu kamerinio orkestro kolektyvui už puikų koncertą, bendras repeticijas, atvirą bendravimą ir gražią tarptautinio muzikavimo patirtį. Ypatingą padėką reiškiame Mikkeli muzikos instituto direktorei Marja Ikonen už tarptautinio bendradarbiavimo palaikymą ir galimybę šiam Erasmus+ projektui tapti gyva Lietuvos ir Suomijos muzikos mokyklų partnerystės patirtimi.
Ypač dėkojame Kauno 1-osios muzikos mokyklos Styginių instrumentų orkestro vadovei, mokytojai ekspertei Kristinai Katavičiūtei, už didelį pasirengimo darbą, profesionalumą, atsakomybę ir mokinių parengimą bendram tarptautiniam pasirodymui!!
Taip pat dėkojame Kauno 1-osios muzikos mokyklos mokytojams ir darbo grupės nariams, prisidėjusiems prie šio projekto įgyvendinimo: Violetai Valerijai Polianskienei, Karolinai Dovydaitytei, Astai Gaidamavičienei, Dianai Galdikienei, Genovaitei Loretai Krivaitienei, Mariui Laurynaičiui, Gintarei Maruškienei, Audronei Ravkienei, Romai Razmienei, Audronei Tamulienei ir Dariui Vasiliauskui.
Dėkojame koncerto vedėjai Silvijai Jermakovaitei už profesionalų renginio vedimą, taip pat visiems mokiniams, mokytojams, organizatoriams ir klausytojams, kurie prisidėjo prie to, kad šis Erasmus+ projekto susitikimas Kaune taptų gražia, prasminga ir įsimintina Lietuvos ir Suomijos jaunųjų muzikantų bendra orkestrine patirtimi. Džiaugiamės, kad ši partnerystė turės prasmingą tęsinį – jau 2026 m. spalio 5–9 dienomis Kauno 1-osios muzikos mokyklos jaunieji muzikantai vyks į Suomiją, kur kartu su Mikkeli muzikos instituto bendruomene dalyvaus bendrose veiklose ir surengs jungtinį koncertą. Tikime, kad ši patirtis taps dar vienu svarbiu žingsniu stiprinant ilgalaikę, artimą ir abiem pusėms vertingą tarpinstitucinę partnerystę.
Parengė: fortepijono mokytojas ekspertas dr. Domantas Milius
Nuotraukos ir video: Justas Gudašis
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
"Kauno 1-oji muzikos mokykla"
Visos teisės saugomos © 2026
Tel: +370 37 422 834
Adresas: J. Gruodžio g. 25, LT-44289, Kaunas
Įmonės kodas: 190144649
El. Paštas: info@pirmamuzikos.lt