Lapkričio 25 dieną, 18 valandą, Kauno valstybinės filharmonijos salėje įvyko ypatinga muzikinė šventė – koncertas „Jaunieji fortepijono lyderiai ir VDU kamerinis orkestras“.
Šis renginys suvienijo gabiausius jaunuosius pianistus iš įvairių Lietuvos muzikos ir meno mokyklų, suteikdamas jiems unikalią galimybę pasirodyti su profesionaliu Vytauto Didžiojo universiteto kameriniu orkestru, vadovaujamu Ritos Bieliauskaitės ir diriguojamo charizmatiškojo Vytauto Lukočiaus. Koncerto vedėjas, Kauno 1-osios muzikos mokyklos meno vadovas Vidmantas Landa, savo profesionaliu atlikėjų pristatymu užtikrino sklandžią renginio eigą.
Pirmasis scenoje pasirodė 3 klasės mokinys iš Kauno 1-osios muzikos mokyklos Adomas Rimkevičius, kurį parengė mokytoja ekspertė Edita Matulionienė. Jis atliko J. Haydn’o Koncerto fortepijonui ir orkestrui C-dur Hob. XVIII:10 pirmąją dalį. Haydn’o muzika yra žinoma dėl savo šviesaus ir rafinuoto klasicistinio stiliaus, o Adomo interpretacija puikiai atspindėjo šiuos bruožus. Pianistas užtikrintai valdė kūrinio struktūrą, subtiliai pabrėždamas kiekvieną dinaminį pokytį ir preciziškai grodamas greitus pasažus. Jo jautrumas muzikinei formai, derantis su orkestro švelniu akompanimentu, sukūrė įspūdį, tarsi kūrinys būtų natūralus ir lengvas, kaip įkvepiantis žėrių melodijų pokalbis tarp solisto ir orkestro.
Toliau į sceną žengusi Elektrėnų meno mokyklos mokinė Veronika Troščenko, kurią parengė mokytoja metodininkė Ona Navickienė, atliko energingą A. Peskanov‘o Koncerto Nr. 1 pirmąją dalį. Šis šiuolaikinis kūrinys žavėjo netikėtais melodiniais posūkiais ir gyvybingais ritminiais elementais. Veronikos pasirodymas buvo kupinas emocijų – pianistė sugebėjo įtikinti klausytojus tiek techniniu virtuoziškumu, tiek emocionaliu muzikavimu. Sunku patikėti, kad tokį sudėtingą kūrinį interpretuoja vos 3 klasės moksleivė, kurios grojimas buvo profesionalus, energingas ir pilnas jaunatviško polėkio.
Alytaus muzikos mokyklos 6 klasės mokinė Jomilė Čepulė, parengta mokytojos metodininkės Linos Abromavičienės, atliko E. Borowsk‘io „Planetų nuotykį“, mokytojo Narimanto Murausko aranžuotą kameriniam orkestrui. Kūrinys savo harmoniniais sąskambiais skleidė nepaprastą kosminių nuotykių atmosferą. Jomilė, jau turinti nemažą patirtį scenoje, subtiliai perteikė „Planetų nuotykio“ paslaptingą ir ekspresyvų pasaulį. Pianistė meistriškai valdė ritminę kūrinio struktūrą ir dialogą su orkestru, sukurdama kosminės platybės įspūdį. Jos grojimas žavėjo preciziškumu ir kūrybišku požiūriu į šiuolaikinio pianistinio repertuaro atlikimą.
Elektrėnų meno mokyklos 4 klasės mokinė Sofija Radvilaitė, kurią ugdo mokytoja metodininkė Ona Navickienė, atliko V. Mikalausko „Koncertino“, aranžuotą orkestrui taip pat Narimanto Murausko. Šis kūrinys perteikė lietuviškosios tautinės muzikos spalvas, kurios buvo ypač subtiliai atskleistos Sofijos interpretacijoje. Pianistė išsiskyrė gebėjimu organiškai įsipinti į orkestro skambesį ir pabrėžti muzikos melodingumą bei ritminį vitališkumą. Kūrinyje jautėsi natūralus lietuviškojo melodinio grožio ir paprastumo derinys, kuris buvo perteiktas su ypatinga pianistine – jausmine gelme ir techniniu tikslumu.
Pirmosios koncerto dalies kulminacija tapo N. Hess‘o Koncerto fortepijonui ir orkestrui antroji dalis „Meilė“, kurią atliko Raseinių meno mokyklos 8 klasės mokinys Deimantas Vaička, kurį ugdo vyr. mokytoja Saulė Krečkauskienė. Šis kūrinys, pasižymintis dainingomis melodijomis ir subtilia dinamika, buvo atliktas su išskirtiniu jautrumu ir jausmingumu. Deimanto grojime atsispindėjo brandus muzikos supratimas ir gebėjimas jautriai niuansuoti frazes, pabrėžiant kūrinio emocinį turinį.
Antrąją koncerto dalį, kurią galėtume įvardinti kaip „nuo jaunatviškos žaismės iki brandžiosios muzikos gelmių“, pradėjo jauniausia vakaro dalyvė, Kauno Miko Petrausko scenos menų mokyklos 2 klasės mokinė Samanta Varga, kurią parengė mokytoja metodininkė Angelė Dumčiuvienė. Jaunoji pianistė atliko A. Diabelli‘o Scherzo & Trio op. 149 Nr. 6., kurios grojimas sužavėjo klausytojus savo lengvumu ir šypseną keliančiu džiugesiu. Diabelli‘o kūrinys buvo atliktas su natūraliu muzikalumu ir puikia ritmine artikuliacija, puikiai tinkama šio kūrinio šmaikščiam charakteriui.
Vilkaviškio muzikos mokyklos 6 klasės mokinė Auksė Žukauskaitė, kurią moko mokytoja metodininkė Lina Kazakevičienė, atliko garsųjį M. K. Oginskio Polonezą c-moll (aranžuotė parengta A. Kulikausko). Šis kūrinys, perteikiantis ryškiausius Oginskio kūrybinio stiliaus bruožus, buvo įspūdingai perteiktas Auksės. Jos subtilus melodijos jausmas ir gebėjimas pabrėžti emocinius atliekamo kūrinio dinaminius ir melodinės linijos niuansus leido klausytojams pajusti kūrinio gilų nostalgiškumą.
Zarasų Fausto Latėno meno mokyklos 6 klasės mokinė Adelė Varnelytė, kurią parengė mokytoja ekspertė Danguolė Petrašiūnienė, atliko J. Andrejevo „Mini koncertą“. Adelės interpretacija buvo preciziška ir gyvybinga – pianistė sugebėjo pabrėžti atliekamo koncerto formos aiškumą ir ritminį žaismingumą, tuo pačiu išryškindama savo individualų techninį virtuoziškumą.
Koncerto pabaigoje klausytojai išvydo Kauno 1-osios muzikos mokyklos 6 klasės mokinę Kotryną Janavičiūtę, kurią ugdo mokytoja ekspertė Rasa Rasimavičienė. Ji atliko kompozitoriaus Manto Šidlausko „Vandenį“ iš ciklo „Žemė. Ugnis. Vanduo. Oras“. Kotrynos interpretacija atskleidė įspūdingą kūrinio atmosferą, kurioje skambėjo skaidrios melodijos ir sudėtingas dinaminis labirintas, kuriame nepasiklydo ir orkestras, puikiai iliustravęs paties kūrinio vandeningą harmoninį foną.
Visų pasirodymus vainikavo audringi publikos padėkos plojimai Vytauto Didžiojo universiteto kameriniam orkestrui ir nepakeičiamajam dirigentui maestro Vytautui Lukočiui.
Šis koncertas tapo ne tik muzikine švente Kauno miesto bendruomenei, bet ir ypatinga patirtimi jauniesiems atlikėjams, kuriems, dar tik žengiantiems pirmuosius profesionalios scenos žingsnius, šis vakaras paliko neišdildomus įspūdžius – nuo jaudulio pirmuosiuose atliekamų kūrinių taktuose iki triumfuojančio džiugesio po paskutinių akordų. Tai buvo ne tik įspūdinga muzikinė kelionė, bet ir puiki proga jauniesiems talentams išbandyti savo jėgas ir pajusti profesionaliosios scenos aurą.
Didžiulė padėka skiriama pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų atlikėjams, kurių profesionalumas ir muzikalumas praturtino šio vakaro orkestro skambesį. Mokytoja metodininkė Jurgita Otienė (fleita), mokytoja Jurgita Mickaitė (fleita), vyr. mokytojas Dainius Radomskis (trimitas), mokytojas metodininkas Gintautas Kubilius (trombonas) ir mokytojas Justinas Rimas (timpanai) savo grojimu sukūrė gyvybingesnį ir spalvingesnį viso kamerinio orkestro skambesį, praturtindami atliekamų kūrinių harmoniją naujomis spalvomis.
Šis įspūdingas renginys nebūtų įvykęs be Kauno 1-osios muzikos mokyklos direktoriaus pavaduotojos ugdymui, fortepijono mokytojos ekspertės Rasos Derbutienės iniciatyvos ir prigimtinio idėjinio ryžtingumo. Mokytoja Rasa – tai žmogus, kuris savo darbais, idėjomis ir atsidavimu nuolatos kuria naujas galimybes Kauno miesto ir visos Lietuvos jauniesiems muzikantams. Palaikydama muzikaliuosius talentus ir jų koncertines patirtis, ji ne tik skatina vaikų kūrybiškumą, bet ir prisideda prie visos šalies muzikinio ugdymo kokybės. Puikiai žinant dešimtmečiais trunkančią pedagoginę – projektinę mokytojos Rasos veiklą, galima aiškiai matyti, kad jos visų darbų vizija – suteikti mokiniams kuo įvairesnes scenines patirtis – yra neįkainojamas indėlis ne tik į gabiųjų mokinių profesinį tobulėjimą, bet ir į Lietuvos muzikos pedagogikos bei koncertinės kultūros raidą.
Nuoširdžiai dėkojame Kauno valstybinės filharmonijos vadovui Justinui Krėpštai ir koncertinės veiklos organizatorei Sonatai Genovaitei Filinienei, be kurių, ne vienerius metus trunkančio betarpiško ir šilto bendradarbiavimo su Kauno 1-ąja muzikos mokykla, negalėtume įsivaizduoti tokios koncerto sėkmės.
Nesibaigiančiais šilčiausiais padėkos žodžiais dėkojame Kauno 1-osios muzikos mokyklos akordeono mokytojai ekspertei Janei Macevičienei, kurios fotoaparato blyksčių šviesoje yra įamžinami nuostabiausi mūsų muzikos mokyklos renginiai. O už galimybę patirti koncerto atmosferą vėl ir vėl stebint jaunuosius solistus filmuotuose pasirodymuose, nuoširdžiai dėkojame Justui Gudašiui, mūsų muzikos mokyklos akordeono specialybės absolventui ir jo kolegei Audronei Arkauskaitei bei garso režisieriui Laurynui Baškiui.
Šis koncertas nebūtų tapęs tikrove be tų žmonių, kurie kiekvieną dieną dirba tam, kad jaunieji talentai augtų ir skleistųsi – tai mokytojai, padėję mokiniams pasiruošti šiai įspūdingai sceninei patirčiai, kurie į mokinių pasiruošimo procesą įdėjo ne tik savo profesionalias žinias, bet ir širdį, taip jauniesiems pianistams atrandant savyje vidinę drąsą bei pasitikėjimą savimi žengiant į didžiąją filharmonijos sceną. Jų kantrybė, įžvalgumas, ir valandomis ar mėnesiais neskaičiuojamas papildomas darbas bei rūpestis atsispindėjo kiekviename jaunojo pianisto pasirodyme, kiekviename prisilietime prie klavišų, kiekviename finaliniame kūrinio akorde.
Didžiulė padėka skiriama ir visiems žiūrovams, kurių susidomėjimas, palaikymas ir nuoširdūs plojimai tapo neatsiejama šio vakaro dalimi. Jūsų dėmesys ir šiluma – tai, kas įkvepia jaunus atlikėjus siekti daugiau – drąsiai žengti į sceną ir dalintis savo muzika su mumis.
Tokio masto renginiai neatsiranda savaime – už scenos šviesoje spindinčių jaunųjų talentų, užkulisiuose slypi žmonės, kurių kruopštumas, atsakomybė ir gebėjimas koordinuoti daugybę detalių – nuo repeticijų planavimo iki scenos paruošimo – yra tas nematomas tinklas, į kurį supinamas visos renginio meninės ir organizacinės gijos. Be šių žmonių pastangų nebūtų įmanoma užtikrinti nei jaukios atmosferos, nei sklandžios renginio eigos. Kiekvienas jų sprendimas, nuo mažiausios techninės smulkmenos iki publikos priėmimo, prisidėjo prie to, kad šis koncertas taptų ne tik muzikiniu, bet ir emociniu įvykiu tiek dalyviams, tiek klausytojams. Todėl ypatingai dėkojame viso renginio organizaciniam komitetui – Kauno 1-osios muzikos mokyklos direktoriui Mindaugui Labanauskui, direktoriaus pavaduotojoms Jolantai Snudaitienei, Agnei Sipavičienei, Monikai Drevininkienei, fortepijono klasės vadovėms Jūratei Žemaitytei, Rūtai Bimbaitei, Kauno krašto fortepijono mokytojų draugijos pirmininkei Violetai Jucevičienei bei www.pianistas.lt administratorei, fortepijono mokytojai metodininkei Jurgitai Lapienytei!!!
Parengė: fortepijono mokytojas ekspertas Domantas Milius
Nuotraukos: akordeono mokytojos ekspertės Janės Macevičienės
Video: „Justgudvisuals” – Justas Gudašis ir Audronė Arkauskaitė
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
"Kauno 1-oji muzikos mokykla"
Visos teisės saugomos © 2025
Tel: +370 37 422 834
Faksas: +370 37 422 834
Adresas: J. Gruodžio g. 25, LT-44289, Kaunas
Įmonės kodas: 190144649
El. Paštas: info@pirmamuzikos.lt