Versija neįgaliesiems
Loading

Projektas “Skambantys raštai”

Šių metų spalio 18 dieną, Kauno kultūros centras projektu – koncertu “Skambantys raštai”, pradėjo savo 83-čią koncertinį sezoną. Projekto įgyvendinimui pakviesta Kauno 1-oji muzikos mokykla, pasirašydama koncerto – projekto bendradarbiavimo sutartį, įsipareigojo bendradarbiauti organizuojant ir įgyvendinant Kauno kultūros centro projekto “Skambantys raštai” renginį – koncertą.

Šis netradicinio formato koncertas – kultūros centro projekto dalis, kurio tikslas – gaivinti senąją kultūrą bei parodyti ją šiuolaikiniam žmogui suprantamomis formomis. Į klausytoją siekta prabilti per simbolius, muziką, tekstilę, žodį, sukuriant meninę instaliaciją, siejančią kelias meno sritis.

Kauno 1-ąjai muzikos mokyklai buvo suteikta išskirtinė galimybė koncertuoti šiame renginyje. Koncerte – projekte dalyvavo nemažas būrys mūsų mokyklos muzikantų, kurie klausytojus pradžiugino įvairiaspalviais kūriniais. Renginį kuravo Kauno 1-osios muzikos mokyklos direktoriaus pavaduotoja Agnė Sipavičienė.

Koncertą „atidariusi“ A. Jucevičiūtės, A. Janušaitės-Vitkūnienės ir R. Reutaitės vaizdinė -garsinė instaliacija, tarsi nutiesė tiltus tarp praeities ir šiuolaikinės būties ženklų: scenoje pakibusios drobės prabilo sutartinių ir elektroninės muzikos polifonija, nušvito senaisiais baltų simboliais bei šiuolaikinės grafikos elementais.

Mūsų mokyklos mokinių įvairiais instrumentais atliekami kūriniai tarsi kvietė pažvelgti dar plačiau, praveriant duris į praeities ir dabarties, savojo krašto ir užsienio kompozitorių poetizuotą pasaulį. Didžiąją kūrinių dalį sudarė programinė muzika, pavadinimuose bei savo išraiškoje užkodavusi tam tikrus universalius ženklus: laiką, šviesą, medžius, paukštį, žaltį, rėdos ratą ir kitus. Geriau pajusti, prisiminti, atpažinti šiuos simbolius tradiciniame mene ir šiandienos kultūros reiškiniuose padėjo renginyje dalyvavusios VDU humanitarinių mokslų daktarės D. Senvaitytės išsamūs komentarai bei jos parinkta vaizdinė medžiaga.

Koncerte išgirdome žinomus bei mažiau girdėtus autorius bei jų kompozicijas. Pasidžiaugėme savo mokinių scenine kultūra, artistiškumu, muzikalumu. Kartu su jais koncerte „ėjome ieškoti“ šviesos: 7 klasės akordeonistas A. Vaitkus, atliko žymųjį P. Pizzigoni valsą „Šviesa ir šešėliai“ (mokytojas M. Laurynaitis); 7 klasės mokinys A. Romeika, klasikine gitara skambino A. Segovia etiudą „Be šviesos“ (mokytoja E. Žemonė); mokyklos styginių instrumentų orkestras, vadovaujamas K. Katavičiūtės, pagriežė H. Zimmer pjesę „Medaliono šviesa“ iš siuitos „Karibų piratai“.

Tikras laiko bėgsmas – A. Vivaldi koncerto „Žiema“ pirmoji dalis iš ciklo „Metų laikai“. Šį sudėtingą kūrinį akordeonu pagrojo 11-os Išplėstinio ugdymo akordeono klasė mokinys A. Ukvalbergas (mokytojas M. Laurynaitis). Ar žmogus panašus į medį? Toks filosofinis klausimas galimai galėjo kilti, klausantis R. Diržio, 8-os papildomo fortepijono klasės mokinio, subtiliai skambinusio J. Sibelijaus pjesę „Eglė“ (mokytojas M. Šidlauskas).

Svari renginio dalis – labai gražiai atliktas lietuviškasis repertuaras. Mokytojos R. Pečeliūnienės paruoštos 10 klasės mokinės A. Požerskytė ir M. Cirulytė skambino M. K. Čiurlionio preliudą op. 3 nr. 1 bei „Svajonėlę“ op. 7 nr. 3. G. Skaburskytė. 10-os Išplėstinio ugdymo kanklių klasės mokinė, atliko trapią J. Gaižausko pjesę „Saulėlydis“ (mokytoja O. Šikšnienė). Pati jauniausia artistė, 3 – osios klasės mokinė J. Morkūnaitė smuikavo I. Tijūnėlienės variacijas lietuvių liaudies dainos „Oi, tu strazde strazdeli“ tema (akompaniatorė D. Jatautaitė, mokytoja K. Katavičiūtė).

Džiugu, jog mūsų mokykloje dirba itin kūrybingi mokytojai, kurie be pedagoginio darbo dar geba rasti laiko ir muzikinei kūrybai, savo mokinių repertuarą papildydami naujausiais savo kūrybos opusais. Koncerte turėjome progos išgirsti mokytojo Manto Šidlausko pjesę „Ožiaragis“ iš fortepijoninio ciklo „Zodiakas“, kurią jautriai paskambino 11-os Išplėstinio ugdymo klasės mokinė L. Raudoniūtė; styginių instrumentų orkestras puikiai pagriežė mokytojos Kristinos Katavičiūtės pjesę „Eglė žalčių karalienė“, supintą iš lietuvių liaudies sutartinių intonacijų; laiko tėkmę padėjo pajusti mokytojo Narimanto Murausko pjesė tautinių instrumentų orkestrui „Laikrodžių miestas“.

Renginį užbaigė skaitlingas mokyklos pučiamųjų instrumentų orkestras, vadovaujamas mokytojo Artūro Vrublevskio. Kolektyvas ir solistė S. Matelytė (fleita), kurią paruošė mokytoja Agnė Sipavičienė, atliko lyrišką L. Rimšos kūrinį „Strazdas“ bei smagią V. Stanaičio pjesę „Linelis“.

Nors renginys buvo netrumpas – tiek daug norėta jame pasakyti, parodyti, perteikti – bet jis maloniai įsiminė savo kitoniškumu, meniškumu, jaunatviškumu ir supintais „Skambančiais raštais“.

Koncertą vedė: Birutė Nemčinskienė.
Parengė: Birutė Nemčinskienė ir Agnė Sipavičienė.


Savivaldybės biudžetinė įstaiga
"Kauno 1-oji muzikos mokykla"

Visos teisės saugomos © 2024

Tel: +370 37 422 834
Faksas: +370 37 422 834
Adresas: J. Gruodžio g. 25, LT-44289, Kaunas
Įmonės kodas: 190144649
El. Paštas: info@pirmamuzikos.lt

"... ir tik muzika suteikia gyvenimui spalvas" - Anonimas