Edukacinė išvyka į Valdovų rūmus / M.K.Čiurlionio konkurso III turą

Kauno 1-sios muzikos mokyklos aktyviausi ir labiausiai savišvieta besirūpinantys fortepijono skyriaus mokytojai spalio 16 dieną (šeštadienį) praleido turiningoje edukacinėje išvykoje.
Edukacinę išvyką mokytojai pradėjo nuo Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės Valdovų rūmų. Juose buvo eksponuojama tarptautinė paroda „Radvilos. Kunigaikščių istorija ir paveldas“. Mokytojai parodoje pamatė daugiau nei 350 eksponatų iš bemaž 40 muziejų, bibliotekų, archyvų, bažnyčių, vienuolynų, privačių kolekcijų, esančių 7 pasaulio valstybėse – Lietuvoje, Lenkijoje, Baltarusijoje, Ukrainoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Šventojoje Žemėje (Izraelyje ir Palestinoje). Gausiausius pristatomų vertybių rinkinius parodai paskolino Vilniaus universiteto biblioteka, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Lietuvos valstybės istorijos archyvas, taip pat Bažnytinio paveldo muziejus, Lietuvos dailės muziejus, Lietuvos nacionalinis muziejus. Iš užsienio institucijų daugiausia ir pačių įspūdingiausių eksponatų parodai paskolino Varšuvos nacionalinis muziejus, Varšuvos karališkoji pilis, Krokuvos Vavelio karališkoji pilis, Vyriausiasis senųjų aktų archyvas Varšuvoje.
Edukacinės išvykos metu fortepijono mokytojai pamatė, kaip „Giminės aukso amžiumi“ pavadintoje parodos dalyje pristatoma žymiausia ir įtakingiausia laikytina XVI a. kunigaikščių Radvilų karta bei rodomas išlikęs tikras meno ir istorijos lobynas, menantis ir pačią garsiausią visų laikų meilės istoriją, ir kelionę į Jeruzalę, ir kitus žymius įvykius. Vienoje iš salių, pavadintų „Bažnyčia ir konfesijos“, primenami išskirtiniai kunigaikščių Radvilų nuopelnai tiek Katalikų bažnyčiai, tiek Reformacijai, taip pat pristatomi laidojimo iškilmių papročiai. Paskutinėje parodos dalyje „Kultūra, menas, prabanga“ daugiausia dėmesio skiriama XVIII a. gyvenusiems kunigaikščių Radvilų atstovams ir jų aplinkoje besiskleidusiam pasaulietiniam menui, didikų inicijuotai meninei produkcijai. Ekspozicijos pabaigoje pristatomi XIX a. pradžios Radvilų atstovai, bandę pratęsti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Abiejų Tautų Respublikos tradiciją.
Vėliau, savo ypatingai užimtą šeštadienio popietę, fortepijono mokytojai praleido VIII tarptautinio Mikalojaus Konstantino Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkurso, pianistų kategorijos III turo, I dalyje, kurioje klausėsi konkurso finalininkų – 3 pianistų, kurie atliko J. Brahms’o koncertą fortepijonui su simfoniniu orkestru nr. 1, d-moll bei S. Rachmaninov’o 2-jį ir 3-jį koncertus fortepijonui su simfoniniu orkestru.
Pirmasis M. K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkursas buvo surengtas dar 1965 metais. Tuomet jame dalyvavo 15 pianistų iš Lietuvos, jau po trejų metų, 1968-aisiais, konkurse varžėsi ir vargonininkai, o 1991 metais Lietuvai atgavus nepriklausomybę, jis tapo tarptautiniu.
1994 metais Ženevoje, lietuvių pianistės Mūzos Rubackytės rūpesčiu, tarptautinis M. K. Čiurlionio konkursas buvo priimtas į Pasaulinę muzikos konkursų federaciją (World Federation of International Music Competitions). Narystė šioje prestižinėje organizacijoje – tai aukštas konkurso meniškumo, profesionalumo, ilgametės tradicijos ir puikios organizacijos įvertinimas.
Antrasis tarptautinis M. K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkursas vyko 1995 – jubiliejiniais 120-aisiais kompozitoriaus gimimo metais. Pagerbdamas kūrėją ir jo nuopelnus, Lietuvos Respublikos Seimas 1995 metus paskelbė Mikalojaus Konstantino Čiurlionio metais, o UNESCO šią datą įtraukė į minėtinų sukakčių kalendorių. Tarptautinis M. K. Čiurlionio pripažinimas padidino kompozitoriaus kūrybos sklaidos galimybes ir paties konkurso aktualumą.
Konkursą puoselėjo daugybė žymių Lietuvos kultūros veikėjų, tarp jų prof. J. Čiurlionytė, prof. V. Landsbergis, Lietuvos Muzikos akademijos pedagogai prof. V. Vitaitė, prof. L. Digrys, prof. K. Grybauskas, prof. J. Karnavičius, prof. S. Vainiūnas, doc. D. Trinkūnas, doc. A. Dvarionaitė, ilgametis konkurso direktorius R. Kondrotas.
Vertinimo komisijos darbe yra dalyvavę garsūs užsienio muzikantai: Michel Baward (Prancūzija), Teofilis Bikis (Latvija), Jean Boyer (Prancūzija), Joseph Bucher (Šveicarija), James Dalton (D. Britanija), Joseph Dorfman (Izraelis), Johannes Geffert (Vokietija), Ludger Lohmann (Vokietija), Ronan O`Hara (D. Britanija), Atsuko Okada (Japonija), Giancarlo Parodi (Italija), Nikolaj Petrov (Rusija), Daniel Pollack (JAV), Bernard Ringeissen (Prancūzija), Mūza Rubackytė (Lietuva), Herbert Sahling (Vokietija), Lev Vlasenko (Rusija).
Dabar tai vienas svarbiausių ir reikšmingiausių profesionaliosios muzikos konkursų Lietuvoje, galintis didžiuotis puikiais atlikėjais ne tik iš Lietuvos, bet ir iš įvairių užsienio šalių. 2011 m. rugsėjo 14–25 d. įvykęs jau 12-asis konkursas ypatingas – skirtas paminėti M.K. Čiurlionio 100-osioms mirties metinėms. Šią datą UNESCO taip pat įtraukė į reikšmingų sukakčių sąrašą. Malonu pripažinti, kad garsiojo Lietuvos muziko ir dailininko M. K. Čiurlionio atminimas skleidžiasi vis platesnėje tarptautinėje kultūros erdvėje. Tai iš dalies ir jo vardu pavadinto konkurso nuopelnas.
Visi mokytojai grįžo iš edukacinės išvykos ypatingai dvasiškai praturtėję, ir už tai turime būti dėkingi Kauno 1-sios muzikos mokyklos Vyresnių fortepijono klasių vadovei, mokytojai ekspertei Rūtai Bimbaitei, kuri suorganizavimo tokią įspūdingą edukacinę išvyką.
Parengė: mokytoja metodininkė Jovita Vaičiulienė

Kauno 1-oji muzikos mokykla. Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Visos teisės saugomos © 2019

"... ir tik muzika suteikia gyvenimui spalvas" - Anonimas