3 PAMOKA (05.18 – 05.22) – L. Van Beethoven simfoninė kūryba


Pamokos tikslas – supažindinti su pasaulinio garso simfonijomis.

Simfoninę Bethoveno muziką sudaro 9 simfonijos, 11 uvertiūrų („Egmontas“, „Leonora“), koncertai įvai-riems instrumentams  ( 5 f-nui) ir orkestrui. SIMFONIJOS yra viena žymiausių kūrybos sričių, puikiai atspin-dintikompozitoriaus stilių, jo kūrybinę raidą. Pirmos dvi ankstyvosios – yra tarsi bandymai. III, V, VII ir IX simfonijos yra dramatinės, pakilios, herojiškos nuotaikos, o IV, VI ir VIII – lyriškesnės. MAESTRO PADARĖ PAKEITIMŲ PAČIAMESIMFONIJOS CIKLE. Pvz: III dalyje vietoj menueto nuo Herojinės simfonijos rašė žaismingus skerco. V simfonijoje įvedė leitmotyvą, kuris pasikartoja visose ciklo dalyse ir jį dar labiau suvienija. Netrukus pradėjo nepaisyti simfonijos žanrui dar daugiau taikomų taisyklių. VI „Pastoralinėje“ yra ne 4, bet 5 dalys. O IX simfonijos IVd. finale be orkestro girdime solistus ir chorą. Taigi, Bethovenas savo simfonijose pasirodė kaip drąsus naujų spendimų ieškotojas. III SIMFONIJA ES-DUR „HEROJINĖ“ didelės apimties 4 dalių kompozicija, parašyta susižavėjus Napoleono žygiais.

Viena žymiausių simfonijų pasaulyje yra V „LIKIMO“. Ji prasideda „likimo“ leitmotyvu iš 4 natų; anot Betho-veno „taip likimas beldžias į duris“. Šis leitmotyvas įvairiais pavidalais pasirodo visose dalyse. Iš jo išauga I d. Pagrindinės partijos tema. Ji greita, valinga, kupina energijos. Šalutinės partijos tema lyriškesnė. II d. parašy-ta dvitemių variacijų forma. Joje persipina dvi variacijų temos. III dalis-skerco, parašytas trijų dalių forma. Finalas iškilmingas, džiugus, parašytas ne c-moll, bet C-durtonacijoje.

Įspūdinga  IXSIMFONIJA d-moll . Čia Bethovenas pasireiškė kaip novatorius. Simfonijoje sukeitė vidurines dalis vietomis – po skerco eina lėta dalis Adagio. Ypač neįprastas finalas. Čia kompozitorius įvedė vokalą – 4 solistus ir mišrų chorą. Tai išplėtota kompozicija, parašyta pagal F. Šilerio „Odę džiaugsmui“.Čia skamba žodžiai : „Vienykitės milijonai“. Šios dalies fragmentas dabar yra tapęs Europos sąjungos himnu. Šią simfoniją sukūrė būdamas visiškai kurčias, ji trunka dvigubai ilgiau už kitas, beveik 70 min.

Išklausę ištraukų atsakykite įklausimus:

  • Kaip anksčiau vadinosi III simfonija? (šaltinis vikipedija.lt )
  • Iš kelių natų sudarytas pasikartojantis leitmotyvas ?
  • Apie kieno likimą kalbama V simfonijoje?(šaltinis vikipedija.lt )
  • Koks moters vaidmuo IX simfonijoje ?
  • Koks sąstatas ją atlieka?
  • Ar turėjo įtakos kurtumas jo Triumfui IX simfonijoje?

Aptarimas. Simfoninėje muzikoje kūrėjas įgyvendino didžiausius, monumentaliausius savo sumanymus, tapo novatoriumi keisdamas simfonijos stuktūrą.  Šįmet minėsime 250- ąsias gimimo metines.


Savivaldybės biudžetinė įstaiga
"Kauno 1-oji muzikos mokykla"

Visos teisės saugomos © 2025

Tel: +370 37 422 834
Faksas: +370 37 422 834
Adresas: J. Gruodžio g. 25, LT-44289, Kaunas
Įmonės kodas: 190144649
El. Paštas: info@pirmamuzikos.lt

"... ir tik muzika suteikia gyvenimui spalvas" - Anonimas